Coworking – idealny dla freelancerów

W erze, w której coraz więcej ludzi postanawia pracować na własny rachunek, miejsca, w których osoby zwane freelancerami mogą wspólnie - mimo że nie należą do jednej firmy - pracować, otwierane są coraz częściej. Coworking oznacza możliwość pracy ludzi z wielu branż w tym samym pomieszczeniu lub w tej samej przestrzeni, podzielonej na osobne pomieszczenia. Możliwe jest ich wynajmowanie, przy czym najczęściej jednak wynajmuje się w tym przypadku biurka. Dlaczego osoby, które mogłyby z powodzeniem pracować w domu decydują się jednak na pracę w takim miejscu? Co komu daje coworking?

Wspólna praca na godziny 

Kto pracuje lub pracował w domu najlepiej wie, że początkowa euforia („Mogę wstawać o której chcę i robić wszystko we własnym tempie!”) dosyć szybko ustępuje miejsca rozczarowaniu. Nie jest prawdą, że taka swoboda sprzyja wydajnej pracy, ponieważ zaczynamy później, a zazwyczaj także działamy o wiele wolniej. Jest mnóstwo rzeczy, które skutecznie odciągają od zadań do wykonania, ciągle myślimy, że mamy jeszcze na coś czas, a inni podzielają to myślenie. Jeśli w czasie gdy potrzebujemy skupienia domownicy nie są cicho, bardzo ciężko wszystko wykonać solidnie i na określoną porę. Bardzo trudno też komukolwiek wyjaśnić, że to, iż pracujemy w domu nie oznacza wcale, że można dzwonić do nas o dowolnej porze na pogaduchy, że możemy załatwiać wszystkie domowe sprawy za innych i że nie zawsze mamy czas na wyjścia z przyjaciółmi, kiedy tylko im to odpowiada. 

Jednym słowem, pracując w domu ciężko się zmotywować – a inni, zwłaszcza ci starsi, nie rozumieją, że osoba siedząca przed ekranem komputera w swoim pokoju jest rzeczywiście bardzo zajęta. Do tego dochodzi jeszcze konieczność spotkań z klientami, jeśli prowadzimy własną działalność – może to być problem, jako że mało który klient uzna za solidną firmę prowadzoną w prywatnym domu, w czyimś pokoju. Dlatego też powstały właśnie takie miejsca, jak biura coworkingowe. W nich mogą znaleźć przestrzeń dla siebie osoby pracujące jako freelancerzy, wynajmując dla siebie małą salkę, osobny boks, bądź – tak jest zazwyczaj – po prostu biurko. Otrzymujemy jednak dużo więcej – między innymi możliwość korzystania z sali konferencyjnej, która zwykle znajduje się w takich miejscach, dokąd możemy zapraszać klientów (to już wygląda bardzo profesjonalnie!) oraz przestrzeń rekreacyjną, do odpoczynku w czasie przerwy.

freelancer

Motywacja i znajomości 

Coworking to przede wszystkim większa motywacja do działania – nawet jeśli nie pracujemy w tej samej branży czy firmie, widok innych osób, które są aktywne bardzo pobudza. Dzięki temu mamy o wiele większą motywację do działania, czujemy przypływ energii i pewne sprawy wykonujemy szybciej, choćby przez to, żeby nie wyglądało, że się obijamy i dlatego, żeby nasze pieniądze nie poszły na marne. Oczywiście, wynajem biurka jest bowiem płatny – z tym że sami decydujemy kiedy i na ile zamawiamy miejsce. Możemy umówić się z właścicielami, że będziemy przychodzić codziennie na 3 godziny, albo tylko we wtorki i czwartki na 8. Możemy zamówić miejsce na 5 godzin, ale wyjść po 3, jeśli tak jest nam wygodniej, a możemy też w ogóle nie przychodzić, mimo że zaklepaliśmy dla siebie miejsce na cały miesiąc. Od nas samych jako wynajmujących zależy kiedy i na jak długo chcemy pojawiać się w biurze. Z pewnością warto, ponieważ sam fakt konieczności zebrania się i przyjścia tam sprawia, że nasz organizm szybciej się budzi. Jeśli zaś chodzi o koszty, nie są one bynajmniej wielkie. Zależy to oczywiście od samej firmy oraz miasta, w którym mieszkamy, jednak biorąc pod uwagę ilość osób, które decydują się na podobne rozwiązanie, można mieć pewność, że płacą niewiele – inaczej by nie przychodzili!

Oprócz motywacji, pracownicy biur coworkingowych zyskują coś jeszcze – znajomości! I to w różnych branżach, a to jest nie do przecenienia. Już wielokrotnie zdarzało się, że później łączyli swe siły w jakimś wspólnym projekcie czy rozpoczynali dalekosiężną współpracę. Jeśli działa się we wspólnej branży, również jest to zaletą, ponieważ zawsze można kogoś zapytać o radę, poprosić o pomoc i tak dalej. Pamiętajmy, że nasi nowi znajomi również mają swoich znajomych – nasza sieć kontaktów i możliwości znacząco się więc zwiększą! W dodatku biura coworkingowe czasem organizują spotkania integracyjne, na które każdy może przyjść, jeśli tylko chce. Ale to nie wszystko – współczesne biura organizują też przeróżne kursy dokształcające, na których także można się zjawić, by podnieść swoje kwalifikacje i zdolności w jakiejś dziedzinie! Dlatego też dołączenie do grona wynajmujących własne biurka w takich biurach to zdecydowanie dobry wybór!

Coraz więcej biur 

Kiedyś na komfort pracy w biurze mogli się decydować tylko ci, którzy mieli szczęście mieszkać w wielkich miastach. Moda, która dotarła do nas z zachodu została jednak tak ciepło przyjęta, że teraz podobne centra coworkingowe powstają również w mniejszych miastach! Ciężko nawet określić ich dokładną ilość, jako że wciąż powstają nowe. Jeśli więc pracujesz jako freelancer i masz dość siedzenia w domu, być może powinieneś rozejrzeć się za podobnym biurem w swojej okolicy, albo… samemu je otworzyć!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.