Czym jest zwinne zarządzanie projektami i czy warto przejść szkolenie z agile project managment?

Nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa potrzebują nie tylko najnowszego sprzętu i technologii, ale również odpowiedniego podejścia do prowadzenia biznesu. Niezbędni są także ludzie, którzy będą potrafili z tego wszystkie skorzystać i stworzyć produkty oraz zaoferować usługi, które nie tylko będą nowatorskie, ale również satysfakcjonujące klientów i kontrahentów.

Od kilku lat mówi się, że najlepsze efekty przynosi praca metodami projektowymi. Zakłada ona, że grupa ludzi dostaje ściśle określone zadanie, które ma wykonać. Jednym z najbardziej innowacyjnych sposobów pracy projektowej jest tak zwane zwinne zarządzanie projektami (z ang. agile project managment). Coraz więcej firm oferuje szkolenia z tego zakresu. Zanim jednak podejmie się decyzję o uczestnictwie w takim kursie, warto dowiedzieć się czym właściwie jest zwinne zarządzanie projektami.

Manifest Agile, czyli biblia zwinnego zarządzania projektami

Zwinne zarządzanie projektami wywodzi się informatyki i tworzenia oprogramowania. Na początku XXI w. najwybitniejsi twórcy z tych dziedzin przygotowali dokument – Manifest Agile – który można uznać za biblię najpierw zwinnego wytwarzania oprogramowania, a później również zwinnego zarządzania projektami.

Przed powstaniem manifestu dominował kaskadowy model tworzenia oprogramowania. Polegał on na wykonywaniu poszczególnych faz projektu przez odrębne grupy ludzi – od planowania przez analizę, projektowanie, implementację, po testowanie i w końcu finalną wersję. Były to etapy oddzielone od siebie w czasie i wykonywane przez nowe grupy ludzi. Zwinne zarządzanie podchodzi do tego zupełnie inaczej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że wszystkie etapy są połączone i odpowiada za nie ta sama grupa ludzi. A oprogramowanie czy – w wypadku zwinnego zarządzania projektami – produkt lub usługa powstają od samego początku i już od pierwszy etapów można zobaczyć efekty pracy. Właśnie takiego, zmienionego podejścia można nauczyć się na szkoleniach z zakresu agile project managment.

Dlaczego agile project managment? - zalety zwinnego zarządzania projektami

Zwinne zarządzanie projektami może przynieść wiele korzyści zarówno po stronie realizatora projektu, jak i klienta czy kontrahenta, dla którego projekt jest przygotowywany. Podstawową zaletą jest elastyczność i możliwość wprowadzenia zmian proponowanych przez klienta, kontrahenta lub przełożonych niemal na każdym etapie pracy. Nie trzeba cofać się do etapów planowania i projektowania – te bowiem trwają na bieżąco. To szczególnie istotne, bo w trakcie mogą zmienić się wymagania klienta, mogą również zmienić się okoliczności, w których wykonuje się zadanie. Daje to również większą pewność tego, że po zakończeniu prac kontrahent będzie bardziej zadowolony z efektu końcowego, a także, że wymaganych będzie mniej poprawek.

Elastyczność dotyczy nie tylko sprostania wymaganiom klienta, ale również samego podejścia do pracy. Wiele z pomysłów lub rozwiązań może przyjść już po rozpoczęciu zadania, a nawet w jego późniejszych etapach. Dzięki agile project management można wprowadzać je w dowolnej fazie.

Bardzo ważną zaletą zwinnego zarządzania projektami jest również rozwój i wzmacnianie odpowiedzialności ludzi, którzy wykonują zadanie. Dobrze byłoby, żeby przeszli oni wcześniej odpowiednie szkolenia z takiego systemu zarządzania projektami, ale jeśli się w nim sprawdzą, zdobędą doświadczenie i umiejętności, które będą bezcenne dla firmy.

Bez szkolenia się nie obejdzie, czyli na co zwrócić uwagę przed wdrożeniem zwinnego zarządzania projektami

Agile project managment może dać świetne rezultaty, ale żeby je osiągnąć trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Bez nich zamiast sukcesu i dobrego kontaktu z klientem można ponieść przykrą porażkę. Do zwinnego zarządzania projektami niezbędni są odpowiedni ludzie. Najważniejszy jest project manager. Musi to być osoba z bardzo szeroką wiedzą twardą na temat wykonywanego zadania, ale również z szeregiem kompetencji miękkich, które po pierwsze ułatwią zarządzanie pracą i dyscyplinowanie zespołu, a także wpłyną na kontakt z klientem, który w agile project managemet jest o wiele częstszy niż w projektach prowadzonych tradycyjnymi metodami.

Druga, kluczowa kwestia dotyczy również spraw personalnych, a mianowicie wyboru odpowiedniego zespołu do realizacji zadania. Muszą to być osoby o szerokich kompetencjach, a także o wysokim poczuciu odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Wiąże się to z tym, że zespół nie może być za duży. Optymalna liczba to od 3 do 8 osób, więc nie ma możliwości, aby ktoś „odstawał” od grupy, bo może to pogrążyć wysiłki pozostałych.

Niektórzy pożądane cechy charakteru mają naturalnie wykształcone innych można tego po prostu nauczyć. Podczas szkoleń ze zwinnego zarządzania projektami można zdobyć wiedzę dotyczącą podejścia do takiej formy pracy i wymagań, które trzeba spełnić, aby była efektywna. Takie szkolenia są niezbędne przed próbą wdrożenia agile project managementu do swojej firmy, bo dają odpowiednie podstawy do tego, aby system działał sprawnie. Coraz więcej instytucji oferuje takie kursy. Przykładem może być chociażby jedna z bardziej znanych firm szkoleniowych, czyli EY Academy of Business. Ich ofertę można zobaczyć pod tym linkiem - http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/agile-project-management,113/. Co warto podkreślić to fakt, że wybierając takiego sprawdzonego partnera ma się gwarancję, że przekazywana wiedza będzie przede wszystkim rzetelna, a także przekazywana przez kompetentne osoby z praktycznym doświadczeniem.

Warto spróbować zwinnego zarządzania projektami

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – mówi stara sentencja, którą każde przedsiębiorstwo powinno traktować bardzo poważnie. Trzeba jednak pamiętać, że podążanie do przodu dotyczy nie tylko wprowadzania nowych produktów i usług, ale również nowatorskich rozwiązań dotyczących organizacji pracy i realizacji powierzonych pracownikom zadań. Zwinne zarządzanie projektami jest jedną z możliwości, którą można wykorzystać dla rozwoju i poprawy działalności własnego przedsiębiorstwa.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.