Wybieramy sprzęt audio do domu

Niezależnie od tego, czy ktoś lubi oglądać filmy i chce cieszyć się przy tym jak najlepszymi doznaniami w każdym aspekcie, czy też jest prawdziwym melomanem i w czasie słuchania muzyki oczekuje dźwięku na najwyższym możliwym poziomie – nie osiągnie satysfakcji bez odpowiedniego sprzętu audio.

Jeśli ktoś jest zainteresowany takimi urządzeniami, to spotka się obecnie z ogromnym ich wyborem na rynku. Właściwie każdy sklep audio ma do zaoferowania specjalistyczny sprzęt pochodzący od większych lub mniejszych producentów. Oczywiście, tak szeroki wybór nie zawsze będzie pomocny - osoby bez większego rozeznania w tej dziedzinie mogą mieć spore problemy ze zdecydowaniem, które z długiej listy rozwiązań i urządzeń będą dla nich odpowiednie. Trzeba zatem podejść do tego tematu rozsądnie, tym bardziej, że zakup sprzętu z wyższej półki zwykle wiąże się z dość dużymi wydatkami.

Na samym początku najlepiej będzie bliżej zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami – czy sprawdzą się one idealnie w codziennym użytku, zapewniając nam jednocześnie dźwięk na bardzo wysokim poziomie.

Nautilus

Przy wyborze trzeba zwracać uwagę nie tylko na swoje potrzeby, ale również możliwości. Nie chodzi tu tylko o budżet, choć jest to oczywiście bardzo istotna kwestia. Musimy jednak pamiętać, że nawet sprzęt z najwyższej półki nie gwarantuje sam z siebie zadowalającej jakości dźwięku, jeśli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, które zapewni dostateczną przestrzeń konieczną do rozstawienia głośników. Dwa podstawowe rozwiązania, na jakie możemy się zdecydować, to kino domowe oraz zestaw stereo.

sprzęt Hi-Fi

Kino domowe – dla miłośników filmów

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem kina domowego jest zapewnienie nam takich wrażeń, jak w prawdziwej sali kinowej. Jest to zatem bardzo ciekawa propozycja dla każdego miłośnika dobrego kina – przestrzenny, wielokanałowy dźwięk o wysokiej jakości doskonale wpływa na doznania podczas oglądania filmów. Zestawy kina domowego od kilkunastu lat cieszą się wielką popularnością, ale trzeba zastanowić się nad tym, czy akurat w naszym przypadku będą one dobrą propozycją. Trzeba przyznać, że zapotrzebowanie na systemy kina domowego w dużym stopniu wynika z tendencji wynikającej z pozornej uniwersalności takiego rozwiązania, teoretycznie spełniającej wszystkie potrzeby słuchacza.

Zestaw kina domowego składa się z kilku podstawowych elementów: głośników (kanały przednie, centralny, surround, ewentualnie surround back), amplitunera (lub procesora / wzmacniacza wielokanałowego) oraz aktywnego subwoofera. Zadanie amplitunera jest tu bardzo ważne – odpowiada on za odbieranie sygnału cyfrowego, a następnie przekształcanie go w sygnał analogowy i przekazywanie do głośników. Same głośniki są tu dostępne w kilku grupach, z których każda odpowiada za inne zadanie. W standardowych konfiguracjach 5.1 do dyspozycji mamy dwa głośniki przednie, dwa tylne, jeden centralny oraz subwoofer. W coraz popularniejszych konfiguracjach 7.1 głośniki efektowe (surround) rozmieszczone są po bokach słuchacza a efektowe tylne (surround back) – za nim. W przypadku mocnego wzmacniacza napędzającego duże głośniki przednie stosuje się też zestawy 5.0, bez konieczności podłączania osobnego subwoofera aktywnego. Więcej na: http://instalacje.nautilus.net.pl/kino-domowe/

Bardzo ważne dla osiągnięcia zadowalających efektów jest odpowiednie rozstawienie głośników. Głośniki przednie powinny znajdować się po bokach telewizora, naprzeciw miejsca w którym siedzimy; należy je ustawić symetrycznie względem osi środkowej ekranu. W podobnym ustawieniu powinny znajdować się głośniki surround – z tą różnicą, że ustawiamy je za nami (zestaw 5.1) lub z boków i za nami (7.1). Głośnik centralny najlepiej umieścić symetrycznie na środku, pod telewizorem lub ekranem. Subwoofer jest głośnikiem emitującym dźwięki niskotonowe, czyli basy. Z racji wszechkierunkowego rozchodzenia się niskich tonów jego pozycja nie jest aż tak istotna, jednak biorąc pod uwagę zjawiska fazowe, a co za tym idzie, dopasowanie do reszty głośników zazwyczaj umieszcza się go w rejonie głośników przednich i centralnego.

Zestawy stereo dla melomanów

Porządne, dwukanałowe stereo może przyjąć postać prostego, minimalistycznego zestawu lub rozbudowanej, wieloelementowej konfiguracji high-end, przeznaczonej dla najbardziej wymagających melomanów – wszystko zależy od tego, na jakim typie sprzętu nam zależy. Liczba kanałów i głośników w większości przypadków ogranicza się tu do dwóch: prawego i lewego, i tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest zastosowanie dodatkowego aktywnego subwoofera. Jako że wszystkie nagrania z muzyką zrealizowane są w stereo, odpowiedni sprzęt dobrany przez eksperta od najlepszego możliwego brzmienia zapewni długie chwile relaksu z ulubioną muzyką. Mniejsza ilość kanałów i głośników nie oznacza wcale, że cena takiego systemu musi być niższa – zazwyczaj za dobrej klasy stereo zapłacimy co najmniej tyle samo, ile za kino domowe. Zaletą systemu stereofonicznego jest to, że zapewni on o wiele lepszą jakość dźwięku w skali bezwzględnej. Przy odpowiednio zrealizowanych nagraniach z płyt lub plikach o rozdzielczości formatu CD lub większej będziemy w stanie usłyszeć efekty dźwiękowe „oderwane od głośników”, dobiegające z różnych stron pomieszczenia – zupełnie jak w wielokanałowych systemach kina domowego z najwyższej półki!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.