Jak zmieni się polski ład w drugiej połowie roku 2022?

Kolejne modyfikacje w rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych zostały podane do publicznej wiadomości tydzień po zakończeniu konsultacji społecznych na temat kolejnej rewolucji podatkowej 2022 roku. Poniżej przedstawiamy zestawienie zmian, które zostały ogłoszone 13 kwietnia 2022 r.

Dotychczasowe zmiany w polskim ładzie

Projekt ustawy, który zmienia kilka innych aktów prawnych, został przedstawiony 24 marca 2022 roku. Zaproponowano w nim gruntowną zmianę obecnego systemu podatkowego. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany w rozliczeniach podatników podatku dochodowego od osób fizycznych:

  • Obniżenie stawki PIT z 17% do 12% dla osób o rocznym dochodzie poniżej 120 000 zł
  • Podatnicy ryczałtowi i płatnicy podatku liniowego mogą korzystać z preferencji podatkowych. Dotyczy to m.in. możliwości uwzględnienia w rozliczeniu opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, co obniży podstawę opodatkowania.
  • Likwidacja abolicji podatkowej, ulga dla klasy średniej
  • Modyfikacja zasad przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego
  • Przywrócenie możliwości składania wspólnego zeznania podatkowego przez samotnego rodzica i dziecko.
  • Preferencje podatkowe dla podatników posiadających dzieci

Więcej o nowym polskim ładzie przeczytasz na stronie https://nowypolski.pl/

Prawo

Projekt ustawy oparty na wynikach konsultacji społecznych

Wbrew błędom popełnionym przy opracowywaniu przepisów, które uwzględniały założenia polskiego ładu, ustawodawca uwzględnił również zastrzeżenia i uwagi ekspertów podatkowych zgłoszone na początku kwietnia. Artykuł "Będzie kolejna zmiana formy opodatkowania" zawiera najbardziej oczekiwaną informację. Wynika z niego, że przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. rozliczali się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą mieli kolejną szansę na wybór preferowanej formy opodatkowania. Należy zaznaczyć, że tylko podatnicy zainteresowani zmianą skali podatkowej będą mogli przejść na nowy sposób rozliczania się z fiskusem. Osoby, które będą chciały skorzystać z innych niż ogólne zasad, mogą nie mieć dodatkowej szansy na zmianę opodatkowania.

To tylko niektóre z pozostałych zmian w PIT, które są planowane na 2022 r. i uwzględniają wyniki konsultacji społecznych:

  • PIT-2 - wszyscy podatnicy mają możliwość korzystania z jednego wzoru zeznania PIT-2.
  • Modyfikacja ulgi na zabytki - Wskazana preferencja podatkowa ma zostać utrzymana w systemie, co jest sprzeczne z treścią projektu ustawy przedstawionego 24 marca 2022 r. Pierwotnie zapowiadano, że zostanie ona zlikwidowana. Zostanie ona jednak tylko obniżona. "Pałac+" będzie dotyczył tylko kosztów remontu. Będzie można odliczać podatki na podstawie dokumentów przewidzianych w ustawie. Musi to jednak odbywać się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.
  • Rozliczanie nadpłat w składkach zdrowotnych bez udziału podatnika - podatnik otrzyma zwrot nadpłat w składkach zdrowotnych automatycznie.
  • Wyłączenie odpowiedzialności księgowych
  • Nie ma składek na ubezpieczenie zdrowotne powyżej 8000 zł.

W ramach konsultacji społecznych ustawodawca wprowadził niektóre przepisy z odroczonym skutkiem. Poniższe zmiany w PIT wejdą w życie z początkiem 2023 roku:

  • Możliwość podziału kwoty zaliczki pomiędzy maksymalnie 3 płatników
  • W przypadku umowy zlecenia zaliczki nie są wymagane.

Powyższa lista zmian w ustawie o PIT jest niepełna. Lista ta obejmuje jedynie te zmiany, które zostaną wprowadzone w odpowiedzi na uwagi/problemy zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych projektu ustawy z 24 marca 2022 r.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.