Czyszczenie lamp, żyrandoli i kinkietów

O czyszczeniu lamp łatwo zapomnieć, choć zadbanie o nie powinno być elementem każdego sprzątania. Trzeba to robić regularnie – przynajmniej raz na miesiąc.

Kurz na lampach osadza się tak samo, jak na każdym innym meblu, sprzęcie czy dekoracji. Jest to informacja szczególne ważna dla alergików. Ponadto zabrudzenie lamp może wpłynąć na natężenie światła. Czyszczenie ich jest jednak czasami wyzwaniem ze względu na ich wysokość i konieczność dostosowania metod do tworzywa, z którego wykonana jest lampa.

Czyszczenie lampy z abażurem

Zacznijmy od tego, że każde prace przy oświetleniu wykonujemy po wyłączeniu światła i najlepiej po ostygnięciu żarówki. Przed przystąpieniem do czyszczenia najlepiej jest, w miarę możliwości, zdemontować abażur. Stelaż lampy wystarczy wyczyścić mokrą szmatką lub gąbką. Abażury – najczęściej, choć nie zawsze – myjemy delikatnie i przy użyciu ściereczki z mikrofibry, nasączonej w wodzie zmieszanej z mydłem. Po umyciu abażura spłukujemy go samą wodą i szybko go suszymy, by uniknąć zacieków. Od tej zasady są wyjątki. Abażurów płóciennych nie moczymy w wodzie – możemy je jedynie przetrzeć miotełką. Abażury pergaminowe najlepiej czyścić kromką czerstwego chleba i nie moczyć ich pod żadnym pozorem. Do abażurów wiklinowych wykorzystujemy wodę z sodą oczyszczoną, a słomkowe myjemy mlekiem lub wodą z solą.

Jak czyścić żyrandole?

Na żyrandolach szczególnie łatwo jest dostrzec zakurzenie, dlatego trzeba je przecierać regularnie, najlepiej przy użyciu szczoteczek do kurzu lub ścierek z mikrofibry. Można także wykorzystać odkurzacz z cienką końcówką. Do pełnego czyszczenia trzeba zdjąć oprawę. W jednym naczyniu przygotowujemy wodę z detergentem, a w drugim – wodę z octem. Na litr wody powinna przypadać jedna łyżka octu. Woda musi być zimna. Najpierw myjemy żyrandol w pierwszej misce, a następnie płuczemy same kryształki w drugim pojemniku, minimalizując w ten sposób ryzyko pojawienia się zacieków. Warto też przetrzeć drobne elementy wacikiem z alkoholem.

Lampy bez kloszy

Lampy bez kloszy są coraz popularniejszym elementem wystroju, a o grającą w nich główną rolę żarówkę trzeba regularnie dbać. Najlepiej przecierać ją raz w tygodniu. Należy pamiętać o tym, że podczas czyszczenia żarówka musi być zimna. Wykręcamy ją i czyścimy za pomocą wilgotnej ściereczki lub wacika z alkoholem, a następnie wycieramy do sucha. Dopiero gdy żarówka całkowicie wyschnie, możemy ją wkręcić z powrotem.

Lampy metalowe i części wykonane z metalu

Metalowe części lamp również wymagają uważnego czyszczenia. Do metalu najbardziej wskazane są gąbeczki i ścierki – raczej nie powinno się stosować szczotek, które szczególnie na chromowanych powierzchniach mogą spowodować pojawienie się rys. Mosiężne elementy można wyczyścić roztworem wody ze spirytusem.

Czyszczenie lamp jest zadaniem pracochłonnym i niechętnie je wykonujemy. Rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z pomocy domowej. Przykładowo sprzątanie mieszkania we Wrocławiu kosztuje zaledwie dziesięć złotych za godzinę, a pozwala uniknąć nie zawsze przyjemnego obowiązku.

 

 Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.