Lokaty bankowe – kompendium wiedzy

Okazuje się, że tylko 19% Polaków czuje potrzebę oszczędzania i woli inwestować zgromadzone środki aniżeli je wydawać. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego pod koniec 2016 roku raportu BGŻ Optima „Polak oszczędny 2016 – czy oszczędność jest dziedziczna?”. Jeśli już generujemy jakieś oszczędności, to lokujemy je w bezpiecznych miejscach. Najczęściej na osobistym koncie w banku, ale również na lokatach.

Czym jest lokata w banku?

Lokata to depozyt złożony do banku. To tzw. zamrożenie środków pieniężnych na określony czas i powierzenie ich instytucji bankowej. Ta może nimi dowolnie dysponować, a w zamian oferuje korzystne oprocentowanie. To właśnie odsetki od włożonego kapitału są zarobkiem dla osoby, która założyła lokatę.

Chociaż zyski z lokat są obopólne, to banki stawiają pewne warunki. Klient nie może na przykład wycofać zainwestowanych środków przed określonym terminem. Jeśli to zrobi, straci wypracowane odsetki. Lokata w banku jest więc doskonałym pomysłem na pomnażanie oszczędności dla tych, którzy posiadają nadwyżkę środków i są pewni, że ta kwota pieniędzy nie jest im potrzebna w danym okresie do utrzymania dobrej kondycji finansowej.

Rodzaje lokat bankowych

Lokaty bankowe różnią się od siebie różnymi kryteriami. Ich podziału można dokonać ze względu na czas  trwania, sposób zakładania czy skuteczność w generowaniu zysków. Tego rodzaju produkty bankowe mogą dzielić się także ze względu na minimum środków, jakie trzeba w nie zainwestować.

Polacy najczęściej zakładają lokaty terminowe – ogromną popularnością cieszą się te, które wyróżnia krótki czas trwania. Interesują nas lokaty na 3, 6 albo 9 miesięcy. Tylko niewielka grupa inwestorów decyduje się „zamrozić” swoje oszczędności na lokacie długoterminowej, na przykład trwającej 72 miesiące, chociaż zyski są wtedy znacznie większe.

Rankingi lokat bankowych

Rankingi przydają się niezdecydowanym. Publikują je przynajmniej raz w miesiącu praktycznie wszystkie dostępne w Polsce banki. Rankingi zawierają zestawienie najlepszych i aktualnych lokat. Dzięki nim porównać można oprocentowanie, czyli spodziewany zysk w skali roku, czas trwania lokaty i wszystkie inne warunki, jakie oferuje dana instytucja bankowa.

Jak założyć lokatę?

Lokatę możesz założyć w oddziale wybranego banku. Tam wypełnisz odpowiedni wniosek i dopełnisz wszelkich formalności. W placówce masz również szansę uzyskania odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Doradca zaproponuje Ci też ofertę zgodną z Twoimi możliwościami i oczekiwaniami. Bezpośredni kontakt z przedstawicielem banku daje również możliwość negocjowania warunków lokaty, w tym wysokości oprocentowania.

Coraz więcej banków umożliwia zakładanie lokaty drogą internetową. Dzięki temu nie musisz nawet wychodzić z domu. Nierzadko wystarczy posiadanie konta w wybranym banku – na platformie online istnieje opcja założenia lokaty w kilku prostych krokach. Sam zadecydujesz, jak długo ma trwać umowa i jakie środki przeznaczasz na tego rodzaju inwestycję. Jeśli nie posiadasz konta w wybranej instytucji, ta wskaże Ci numer rachunku, który zasilisz środkami pieniężnymi.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.